Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A slim, rectangular-frame flush-mount that will fit any home's mood. That's our Sydney collection. Available in two popular sizes and four finish options, including two mixed-metal options, this collection is sure to add a pop of style to any space, small or large.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Flush Mounts |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Aged Gold |
| Family: | Sydney |
| Style: | Transitional |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Width: | 11.125 |
| Length: | 11.125 |
| Height: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 23W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 995lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.