Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Elsie lighting collection is all about sleek simplicity and refined elegance. It has a streamlined bar design with a clear ribbed outer shade. The ribbed metal detailing adds a touch of jewelry-like glamour, making the lighting shine brightly with a hint of sophistication. It's perfect for any modern space!
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Kuzco Studio |
| Family: | Elsie |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount All Orientation |
| Body Material: | Aluminum, Steel, Acrylic |
| Diffuser Material: | Clear Ribbed Acrylic Diffuser |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 1.75 |
| Height: | 24.125 |
| Extension: | 2.875 |
| Canopy: | D4.75 x E1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 13W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 883lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.