Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Ellen lighting collection by Kelsey Leigh Design Co is a must-have for anyone looking to add a touch of vintage charm to their space. The pulley pendant and antique-inspired picture light are both gorgeous pieces that will bring a sense of history and elegance to any room. This collection is perfect for those who want to blend old and new together to create something truly timeless.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Picture Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold |
| Designer: | Kelsey Leigh |
| Family: | Ellen |
| Mounting Location: | Wall Mount up or down |
| Body Material: | Aluminum, Steel, Acrylic |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 21.5 |
| Height: | 9.25 |
| Extension: | 8 |
| Canopy: | D5.125 x E0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 21W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 945lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.