Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Add distinctive character to your space with the Arden lighting collection. Featuring ribbed details for added texture, Arden offers versatility with a decorative half shade or exposed opal glass globe for a minimalist mood. The black finish, accented by walnut wood veneer, brings a rustic or industrial charm to the design.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Brushed Gold/Opal Glass |
| Designer: | Hae Jung Roe |
| Family: | Arden |
| Mounting Location: | Wall Mount all orientation |
| Body Material: | Aluminum, Steel, Glass |
| Shade Material: | Steel Shade |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 6 |
| Height: | 14 |
| Extension: | 7 |
| Canopy: | D4.75 x E1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 290lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.