Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Like a gorgeously beaded garment, the Marni collection add luxury and interest to any design. Meticulously cut spherical shades create glittering beams of illumination throughout each design. Available in Polished Nickel and Natural Brass accompaniments.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Natural Brass |
| Family: | Marni |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Clear Carved Acrylic |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 41.375 |
| Diameter: | 41.375 |
| Length: | 41.375 |
| Height: | 4.375 |
| Wire Length: | 52 |
| Rod Length: | 46 Max (9×12 + 3×6 + 3×4) |
| Canopy: | D8.75 x H1.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 105W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 5795lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV/010 Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.