Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Like a gorgeously beaded garment, the Marni collection add luxury and interest to any design. Meticulously cut spherical shades create glittering beams of illumination throughout each design. Available in Polished Nickel and Natural Brass accompaniments.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Polished Nickel |
| Family: | Marni |
| Mounting Location: | Wall Mount Down Only |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Clear Carved Acrylic |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 38.25 |
| Length: | 4.375 |
| Height: | 7 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 26W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1615lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV/010 Compatible (Optional, Not Included) |
by Matteo
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Z-Lite
More options available
by Z-Lite
More options available
by Canarm
More options available
by Matteo
More options available
by Artika
More options available
1 Review
by Savoy House
More options available
by Canarm
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
1 Review
by Avista Lighting
More options available
by Avista Lighting
More options available
by dweLED
More options available
by dweLED
More options available
by WAC Lighting
More options available
by Maxilite
by Quoizel
by Maxilite
More options available
by DVI
More options available
by Capital Lighting
More options available
by Maxilite
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
More options available
by CWI
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Dals
More options available
by Kendal Lighting
by Kendal Lighting
by Meridian
More options available
by Artika
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.