Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Like a gorgeously beaded garment, the Marni collection add luxury and interest to any design. Meticulously cut spherical shades create glittering beams of illumination throughout the design. Available in Polished Nickel and Natural Brass accompaniments. Lamp illuminates both from within the shade and the cut crystal base.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Natural Brass/White Linen |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Marni |
| Diffuser Material: | Glass |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 6.25 |
| Diameter: | 6.25 |
| Length: | 6.25 |
| Height: | 21.5 |
| Wire Length: | 144 |
| Base Dimensions: | L4.75 x W4.75 x H0.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 12W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 600lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.