Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Like a gorgeously beaded garment, the Marni collection adds luxury and interest to any design. Meticulously cut-acrylic shades create glittering beams of illumination throughout the design. Available in Polished Nickel and Natural Brass accompaniments. Table lamp configuration is available in Natural Brass with Natural Linen Shade and Polished Nickel with White Linen Shade.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Natural Brass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Marni |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Clear Carved Acrylic |
| Width: | 4.375 |
| Length: | 86.5 |
| Height: | 4.375 |
| Canopy: | D8.75 x H1.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 57W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2805lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.