Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Using the latest LED Filament technology, the Honour Collection creates gorgeous, thin lines of light, suspended in harmony. Inspired by candlelight, this collection is elevated by candlestick shaped glass, lit throughout with the warm filament glow that is so nostalgic. This contemporary candle's suspended arms are posable to create dimension and style that are customized to your liking.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Honour |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 0.875 |
| Length: | 12.875 |
| Height: | 56 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D6 x H1.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 40W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 4505lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | All-Direction |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.