Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Opposites attract with this dynamic duo. A bold outer ring with a perforated inner ring and the result is a refined and simple striking piece. It comes in several finishes and accent combinations, perfect for any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Classic Black/Gold Shimmer |
| Family: | Duo |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 31.25 |
| Diameter: | 31.25 |
| Length: | 31.25 |
| Height: | 26.625 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D9.875 x H1.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 62W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1631lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Up and Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.