Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Named for a southern Creole magic, the Delphine collection melds classical traditions with modern magic. With a timeless birdcage style lantern frame and the latest in modern filament technology within, the Delphine collection is sure to mesmerize. This collection melds luxury, tradition, and technology into one structure that is truly timeless. Available in Natural Brass and Urban Bronze Finishes.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Natural Brass |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Delphine |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Glass Type: | Clear Glass |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 25.25 |
| Diameter: | 25.25 |
| Length: | 25.25 |
| Height: | 32.875 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 46 Max (3x12 + 1x6 + 1x4) |
| Canopy: | D6 x H1.875 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 30W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 3135lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | All-Direction |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.