Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Taking inspiration from flowers and all things biophilic comes the Dahlia collection. Stunning ribbed alabaster plates adorned with delicate pearls of opal glass illumination create perfect diffused mood lighting. Each detail of the Dahlia is thoughtfully forged to create a luxury look that is sure to stand the test of time.
*Alabaster boasts distinct variations in both its veining and tone, a unique characteristic of a timeless natural material. No two pieces will look the exact same.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Vintage Brass/Alabaster |
| Designer: | Alan Pepin |
| Family: | Dahlia |
| ADA: | Yes |
| Mounting Location: | Wall Mount All Orientation |
| Body Material: | Steel |
| Glass Type: | Opal Glass |
| Diffuser Material: | Alabaster |
| Location Rating: | Damp |
| Width: | 6 |
| Diameter: | 6 |
| Length: | 6 |
| Extension: | 3.875 |
| Canopy: | D4.75 x E1 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 6W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 265lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.