Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Designed By Fine Artist And Product Designer, Alan Peppin, The Kensington Collection Takes Textural Cues From High Fashion Jewellery. With Unique Textural Steel Elements And Sleek Blackened Steel And Brushed Brass Finishes, This Collection Is Sure To Be A Statement In Any Design Style.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze |
| Family: | Kensington |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Width: | 4 |
| Length: | 40 |
| Height: | 5 |
| Canopy: | L30" x W5-1/8" x H1" |
| Bulb Included: | No |
| Bulb Wattage: | 58W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 2790 |
| CRI: | 90CRI |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.