Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Indulge in the ethereal allure of Alai, where each piece echoes the gentle ripple of ocean waves with its ribbed glass design. Illuminate your space with a timeless blend of modern elegance and classic charm, as warm integrated LED light breathes life into your space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Urban Bronze/Ribbed Glass |
| Designer: | Alan Pepin |
| Family: | Alai |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel + Glass |
| Glass Type: | Clear Ribbed Glass |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 4.125 |
| Length: | 5.625 |
| Height: | 16.25 |
| Wire Length: | 144 |
| Rod Length: | 46 Max (3×12 + 1×6 + 1×4) |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 2700K |
| Lumens: | 650lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.