Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Alora
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Large item shipping surcharge $100
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Inspired by the luxe pearls discovered by the sea, the Akoya collection is an instant classic. With unlimited amounts of configurations, this collection is perfect for any space in need of an awe-inspiring statement piece. Beads of illumination twirl in any way you prefer on a subtle frosted polished chrome frame. It will be the jewelry of any space.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Chandeliers |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Akoya |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Diffuser Material: | Frosted PC |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 3.25 |
| Length: | 79 |
| Height: | 3.25 |
| Wire Length: | 144 |
| Canopy: | D9.875 x H2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 70W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 2625lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | All-Direction |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC Compatible (Optional, Not Included) |
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
More options available
by Fredrick Ramond
by Fredrick Ramond
by Lark
More options available
by Lark
by Lark
by Kichler
by Maxim Lighting
More options available
by Starfire Crystal
by Kichler
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Savoy House
More options available
by Eurofase
by Kichler
by Quoizel
More options available
by Capital Lighting
by Kichler
More options available
by Mitzi
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Visual Comfort Modern Collection
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Capital Lighting
by Schonbek
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
More options available
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.