Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by the luxe pearls discovered by the sea, the Akoya collection is an instant classic. With unlimited amounts of configurations, this collection is perfect for any space in need of an awe-inspiring statement piece. Beads of illumination twirl in any way you prefer on a subtle frosted polished chrome frame. Now available in new sizes and canopy options.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Chrome |
| Designer: | Ryan Pauly |
| Family: | Akoya |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 45 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel + PC |
| Diffuser Material: | Frosted PC Diffuer |
| Width: | 3.25 |
| Length: | 104 |
| Height: | 3.25 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 49W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1705lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Omni-directional |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV/010 Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.