Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Roda collection is inspired by Scandinavian minimalism, reminiscent of a sleek wheel design. Modern and versatile, it offers various styles to suit any space. Available in black or white finishes, Roda brings contemporary elegance to your home.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Table Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Roda |
| Body Material: | Aluminum + Steel |
| Diffuser Material: | Frosted Acrylic Lens |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 8.625 |
| Diameter: | 8.625 |
| Length: | 8.625 |
| Height: | 15 |
| Wire Length: | 72 Max |
| Base Dimensions: | W5.625 x H0.625 x D5.625 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 16W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 450lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Kuzco
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Kuzco
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
More options available
by Hudson Valley Lighting
by Hudson Valley Lighting
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Visual Comfort Studio Collection
More options available
by Mitzi
More options available
by Mitzi
by Mitzi
by Kuzco
More options available
by Schonbek
More options available
by Adesso
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Renwil
by Hudson Valley Lighting
by Eglo
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Troy
by Renwil
by Renwil
by Trio Lighting
More options available
by Renwil
by Hudson Valley Lighting
by Quoizel
by Visual Comfort Signature Collection
More options available
by Renwil
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Savoy House
More options available
by Adesso
by Adesso
More options available
by Trio Lighting
More options available
by Savoy House
More options available
by Fine Art Handcrafted Lighting
by Renwil
by Adesso
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.