Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Cast cylindrical aluminum housing and ceiling mount. Finely textured achromatic powder-coat finish. Down light. Custom options available.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Ceiling Lights |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Trenton |
| Mounting Location: | All Orientation|Ceiling and Wall |
| Glass Type: | Frosted Glass |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5 |
| Diameter: | 5 |
| Length: | 5 |
| Height: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 15W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 824lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Downlight |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | ELV Compatible (Optional, Not Included) |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.