Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Elevate your space with Isla, a stunning fandelier that seamlessly blends boho modern style with cutting-edge functionality. Featuring natural cotton rope elements and a sleek drum-like frame, Isla delivers both visual allure and powerful, 6-speed performance. Smart compatible and equipped with a convenient remote control, Isla is the perfect fusion of design and innovation for any room.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | UL |
| Finish: | Matte Black/Braided Rope |
| Designer: | Kuzco Studio |
| Family: | Isla |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 18 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel, Rope |
| Shade Material: | Rope Shade |
| Diffuser Material: | White Polymeric Diffuer |
| Location Rating: | Damp |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 23.125 |
| Diameter: | 23.125 |
| Length: | 23.125 |
| Height: | 14.75 |
| Rod Length: | 4.5 (for different rod length, contact factory) |
| Canopy: | D5.875 x H2.625 |
| Blade Count: | 3 |
| Ceiling to Blade Height: | 10.8 |
| Fan Motor: | LV DC |
| Fan Motor Size: | 61*14 |
| Fan Motor Speeds: | 6 |
| Airflow: | 956.2 |
| Airflow Efficiency: | 63 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 43W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 5CCT/2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Lumens: | 1225lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.