Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Meet Erikson: A fan collection embodying simplicity and versatility. Its clean design offers reversible blade finishes for a customized look. With options for pull chain or wall switch controls and the choice of including an A19 bulb-based light kit, Erikson ensures both functionality and style tailored to your preferences.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans with Light |
| Certification: | UL |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Erikson |
| Sloped Ceiling Adaptable: | Yes |
| Sloped Ceiling Max Slope: | 20 Degrees Degrees |
| Body Material: | Steel + MDF |
| Diffuser Material: | Frosted Polymeric Lens |
| Hanging Type: | Down Rod |
| Width: | 52 |
| Diameter: | 52 |
| Length: | 52 |
| Height: | 8.125 |
| Rod Length: | 4.5 |
| Blade Count: | 5 |
| Blade Pitch: | 12.0 Degrees |
| Ceiling to Blade Height: | 10.125 |
| Fan Motor: | AC |
| Fan Motor Size: | 153mm x 12mm |
| Fan Motor Speeds: | 3 |
| Airflow: | 3022 |
| Airflow Efficiency: | 85 Max |
| Reversible Blades: | Yes |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | Total 83W Max [2 x 9W LED, A19 + Max 65W Motor] |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 900lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 25,000 hours hours |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.