Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Dals
Sale 24% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
To swivel or not to swivel is the question. With an ultra slim profile, our LED strips can be fixed or pivoting. Having both types of brackets included with each model, the choice is yours.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | LED Strip Lights |
| Certification: | Yes |
| Finish: | White |
| Family: | Swivled |
| Body Material: | Aluminium |
| Diffuser Material: | Plastic |
| Width: | 0.79 |
| Length: | 12.6 |
| Height: | 0.47 |
| Weight: | 0.24 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Wattage: | 3W |
| Bulb Voltage: | 12V |
| Color Temperature: | 2700K - 5000K |
| CCT: | 2700K,3000K,3500K,4000K,5000K |
| Lumens: | 300 |
| CRI: | 80 |
| Beam Spread: | 112.7 Degrees |
| Lifespan: | 50000 hours |
| Dimmable: | Yes |
| Compatible Dimmer(s): | Triac |
| Warranty | 5 Year Limited |
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Dals
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
by Maxim Lighting
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.