Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Giving a nod to the space age with mid-century modern appeal, Mod features a sleek linear frame in a Polished Chrome finish. Clear, spherical glass shades offer the perfect focal point for vintage bulbs or reflector-style globes. This one-light fixture can be used in the bath and vanity or as a complimentary wall sconce.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | UL-CUL |
| Finish: | Polished Chrome |
| Family: | Mod |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 5.88 |
| Height: | 7.75 |
| Depth: | 7.38 |
| Weight: | 3.26 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 0.75 D x 7.875 H x 4.5 W |
| Backplate: | 0.75 D x 7.875 H x 4.5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.