Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Leap collection features etched glass shades that are slightly larger in scale to complement contemporary design trends. This two-light semi-flush convertible is finished in Brushed Nickel.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Semi Flush Mounts |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Leap |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 14 |
| Height: | 8.88 |
| Maximum Height: | 46.5 |
| Weight: | 8.1 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 36 |
| Canopy: | 5.5 D x 1.125 H x 5.5 W |
| Backplate: | 5.5 D x 1.125 H x 5.5 W |
| Bulb Count: | 2 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.