Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by industrial elements, Gauge one-light mini-pendant features an open cage design that's both functional and aesthetically appealing. Frame is comprised of a Graphite finished wire frame with Brushed Nickel accents. Hinged door provides easy access to change lamp.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Mini Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Graphite |
| Family: | Gauge |
| Style: | Industrial |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 6.13 |
| Height: | 9.5 |
| Maximum Height: | 124.5 |
| Weight: | 1.43 |
| Wire Length: | 120 |
| Canopy: | 1 D x 4.75 W |
| Backplate: | 1 D x H x 4.75 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.