Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Inspired by the revival of mid-century fashions, the Carisa collection brings home this classic style. A metallic finish supports glossy white glass globes to create a timeless modern design. One-Light Bath in a Brushed Nickel finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Vanity Lights |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Vintage Gold |
| Family: | Carisa |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 6.5 |
| Height: | 10 |
| Depth: | 8.5 |
| Weight: | 2 |
| Wire Length: | 6 |
| Canopy: | 0.875 D x 8 H x 4.5 W |
| Backplate: | 0.875 D x 8 H x 4.5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 75 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.