Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
A delightful trend in home decor is the repurposing of antique parts into new, functional furniture and accessories. Calhoun playfully follows this lead with an apothecary style and features a clear glass diffuser held in place with a mechanical latch from a spice container. The glass shade showcases a thickened profile to create a vintage-style surface for a classic handmade appearance. One-Light mini-pendant with a Brushed Nickel finish.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Mini Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Brushed Nickel |
| Family: | Calhoun |
| Style: | Industrial |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 4.75 |
| Height: | 9 |
| Maximum Height: | 75 |
| Weight: | 4.69 |
| Wire Length: | 120 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 5 D x 0.75 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 0.75 H x 5 W |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Base: | Medium |
| Bulb Wattage: | 100 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.