Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
An array of geometric patterns in Adagio six-light pendant is a nod to the musical description of a tender and melodic tone. The modern design features lights that are distributed around a circular Black band. Mixed metal elements, which are present in Brushed Silver and Brushed Brass accents, can complement monochromatic color palettes that are popular in homes today. Each fixture in the Adagio collection creates a focal point and is ideal for Luxe and Modern interiors.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Pendants |
| Certification: | cULus |
| Finish: | Matte Black |
| Family: | Adagio |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Steel |
| Width: | 24 |
| Height: | 26 |
| Maximum Height: | 87.5 |
| Weight: | 7.62 |
| Wire Length: | 180 |
| Chain Length: | 8 |
| Canopy: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Backplate: | 5 D x 1 H x 5 W |
| Bulb Count: | 6 |
| Bulb Base: | Candelabra |
| Bulb Wattage: | 60 W |
| Dimmable: | No |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.