Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Savoy House
Save 15% off use code SAVE15
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
The Savoy House Alsace fan d'lier flaunts a chic rustic industrial look inspired by the wine barrels in a French vineyard. It includes a remote control, halogen bulb and light source with white etched glass. Reclaimed Wood finish with chestnut blades. Damp area rated, so Alsace can be used in covered outdoor areas. This fan d’lier combines the best of ceiling fans and chandeliers in one stylish fixture. It is perfect for adding light and comfort to many spaces, such as living rooms, kitchens, bedrooms, media rooms, wine cellars and home offices. The dark tones of the Reclaimed Wood finish pair well with bronze hardware or can be mixed with hardware in other finishes. Alsace is great for rustic and farmhouse style spaces. When you choose a Savoy House lighting fixture, you can be certain you’ve selected a piece that will withstand the test of time.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Outdoor Fans |
| Certification: | UL,CUL |
| Finish: | Reclaimed Wood |
| Family: | Alsace |
| Style: | Transitional |
| Body Material: | Metal,Poly |
| Shade Material: | Glass |
| Width: | 30 |
| Length: | 30 |
| Height: | 10.15 |
| Weight: | 26 |
| Rod Length: | Downrod included: 1 x 6" |
| Blade Span: | 26 |
| Blade Pitch: | 13.5 |
| Airflow: | 2374 |
| Airflow Efficiency: | 64 |
| Bulb Count: | 1 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Base: | Integrated LED |
| Bulb Wattage: | 18W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 1400 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | No |
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Maxim Lighting
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
by Canarm
More options available
by Canarm
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Generation Lighting
More options available
by Kichler
More options available
by Meridian
More options available
by Meridian
More options available
by Meridian
More options available
by Savoy House
by Savoy House
by Savoy House
More options available
by Visual Comfort Fan Collection
by Visual Comfort Fan Collection
by Visual Comfort Fan Collection
by Visual Comfort Fan Collection
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
2 Reviews
by Hunter
More options available
by Hunter
More options available
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.