Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
The Reeds floor piece features a single, or multiple elegantly minimal wands, casting a soft directional glow with minimal hardware. Each wand is effortlessly repositionable; a smooth swivel allows the light to be angled precisely, and to create dynamic lines within the fixture.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Floor Lamps |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Reeds |
| Hanging Type: | Wire |
| Width: | 10 |
| Diameter: | 10 |
| Length: | 10 |
| Height: | 70.125 |
| Wire Length: | 90 |
| Base Dimensions: | L9.875 x W9.875 x H1.375 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 12W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 800lm* |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Fontlight Illumination |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.