Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
Bring in a tropical breeze with the Savoy House Astoria Fan D'lier! With its natural cane shade and warm brass finish, it’s excellent for adding casual vibes to the home. Let the organic look of Astoria transport you to lush surroundings. Astoria is 11" in height and 25" in width. It uses four standard size bulbs of up to 8 watts per bulb. For indoor use only. Comes with 80" of cord.
This item ships from the US. Lights Canada covers all brokerage, duties and customs fees on items imported from outside of Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Ceiling Fans |
| Certification: | ETL Indoor |
| Finish: | Warm Brass |
| Family: | Astoria |
| Style: | Contemporary & Modern |
| Body Material: | Metal, Cane, ABS |
| Shade Material: | Natural Cane |
| Width: | 25 |
| Length: | 25 |
| Height: | 11.5 |
| Minimum Height: | 11 |
| Maximum Height: | 25 |
| Weight: | 15.18 |
| Wire Length: | 80 |
| Rod Length: | 1x 4 + 1x 18; 32° swivel |
| Canopy: | 7.25 x 7.25 x 2 |
| Blade Span: | 14 |
| Blade Pitch: | 15 Degrees |
| Airflow: | 1234 |
| Airflow Efficiency: | 0.3 |
| Control Included: | Yes |
| Light Kit: | Yes |
| Bulb Count: | 4 |
| Bulb Included: | Yes |
| Bulb Type: | Incandescent |
| Bulb Base: | E26 |
| Bulb Wattage: | 8W |
| Bulb Voltage: | 120V |
| Color Temperature: | 3000K |
| Lumens: | 870 |
| CRI: | 90+ |
| Dimmable: | Yes |
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.