Free Shipping*
Orders over $99 ship free!
by Kuzco
Sale 20% off
Unlock Trade Pricing Learn More
Free Shipping!
Final Sale
Canadian Brand
Questions about this product? Talk to a customer care specialist 1.888.988.8635
Contact us and ask about our PRICE MATCH GUARANTEE!
Adding product to your cart
Meet Evans, the epitome of contemporary outdoor lighting. Our Evans bollard fixture series combines sleek, modern design with integrated LED path-facing lighting, making it the ideal choice for illuminating your outdoor spaces in style. Crafted in a sophisticated matte black finish, Evans boasts a timeless rectangular shape that effortlessly blends with any exterior aesthetic.
This item ships from within Canada. Looking for a specific delivery timeline? We encourage you to reach out prior to placing your order. Please note all items have different lead times. Please call or contact us if you have any queries about this product.
| Product Type: | Landscape Lighting |
| Certification: | ETL |
| Finish: | Black |
| Family: | Evans |
| Body Material: | Heavy Cast Aluminum |
| Diffuser Material: | Clear Acrylic TIR Optical Array |
| Location Rating: | Wet |
| Width: | 5.75 |
| Length: | 5.75 |
| Height: | 24.125 |
| Bulb Type: | LED |
| Bulb Wattage: | 24W |
| Bulb Voltage: | 120-277V |
| Lumens: | 1270lm |
| CRI: | 90CRI |
| Light Direction: | Down |
| Lifespan: | 50,000 hours hours |
| Dimmable: | 100% - 10% |
| Compatible Dimmer(s): | TRIAC/ELV Compatible (Optional, Not Included) |
by Visual Comfort Architectural Collection
More options available
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Kichler
by Kichler
by Hinkley
More options available
by Hinkley
More options available
by Hinkley
by Hinkley
More options available
by Kichler
by WAC Lighting
More options available
by Hinkley
by Generation Lighting
More options available
1 Review
by Hinkley
More options available
by WAC Lighting
by Eurofase
More options available
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Hinkley
by Kichler
More options available
by Hinkley
by Kichler
by Kichler
by Kichler
More options available
by Eurofase
More options available
by Savoy House
More options available
by Kichler
by Kichler
More options available
by Kichler
by Dals
by Dals
by Hinkley
by Kichler
by Dals
by Kichler
More options available
by Kichler
More options available
by Eurofase
More options available
by Kichler
by Kichler
by Kichler
Orders over $99 ship free!
100% Canadian owned & operated.
Your total at checkout is final!
Your cart is empty.